2002 Federal Energy and Water Management Awards—Certificates of Recognition

December 1, 2002

Energy Management:


Individual
Morgan Benson, Department of the Army
Stephen L. Brothers, Tennessee Valley Authority
Bachittar S. Juneja, United States Postal Service
Greg I. Leifer, Department of Health and Human Services
Adam Scully, P.E., Department of Health and Human Services



Small Group
David C. Abbott, 75th Civil Engineer Squadron, United States Air Force
Daniel R. Ferris, 75th Civil Engineer Squadron, United States Air Force
Paul Johnson, 75th Civil Engineer Squadron, United States Air Force
Terry Lowe, 75th Civil Engineer Squadron, United States Air Force
Kent J. Nomura, 75th Civil Engineer Squadron, United States Air Force
Steve Barstatis, Fermilab Pumping Retrofit Group, Department of Energy
Steve Dixon, Fermilab Pumping Retrofit Group, Department of Energy
Gilbert Gregory, Fermilab Pumping Retrofit Group, Department of Energy
Maurice Paul, Fermilab Pumping Retrofit Group, Department of Energy
Duane Plant, Fermilab Pumping Retrofit Group, Department of Energy
Jennifer G. Cooper, Kadena Air Base HVAC Group, United States Air Force
Marieta Higa, Kadena Air Base HVAC Group, United States Air Force
Hirayasu Ikuhide, Kadena Air Base HVAC Group, United States Air Force
Jeff Noorda, Kadena Air Base HVAC Group, United States Air Force
Bernard Avon, National Energy Technology Lab AGreener Pastures Group, Department of Energy
Joseph Kanosky, National Energy Technology Lab AGreener Pastures Group, Department of Energy
Gregory Fudala, P.V. McNamara High Efficiency Chiller Replacement Group, General Services Administration
Chris Mourgelas, P.V. McNamara High Efficiency Chiller Replacement Group, General Services Administration
Glenn Ross, P.V. McNamara High Efficiency Chiller Replacement Group, General Services Administration
Cecilia Saylor, P.V. McNamara High Efficiency Chiller Replacement Group, General Services Administration
Allen Wright, P.V. McNamara High Efficiency Chiller Replacement Group, General Services Administration



Organization
374th Civil Engineer Squadron, Yokota AB, Japan, United States Air Force
Defense Commissary Agency, Department of Defense
John H. Glenn Research Center, Lewis Field, National Aeronautics and Space Administration
Kunsan Air Base, Korea, United States Air Force
Misawa Air Base, Japan, United States Air Force
Naval Air Station Whidbey Island, Department of the Navy
Naval Base Coronado, Department of the Navy
Naval Base Point Loma, Department of the Navy
Naval Undersea Warfare Center, Newport, Rhode Island, Department of the Navy
Naval Weapons Station Yorktown, Department of the Navy
Navy Public Works Center, San Diego, Department of the Navy
U.S. Army TACOM/ARDEC, Department of the Army
U.S. Geological Survey, Department of the Interior



Renewable Energy


Individual
Dennis M. Klekar, National Aeronautics and Space Administration



Small Group
Amy Hoffer, Edwards AFB Renewable Energy Group, United States Air Force
Mike Keeling, Edwards AFB Renewable Energy Group, United States Air Force
Jeff Renshaw, Edwards AFB Renewable Energy Group, United States Air Force
Michael J. Santoro, Edwards AFB Renewable Energy Group, United States Air Force
Paul C. Weaver, Edwards AFB Renewable Energy Group, United States Air Force
Julie Berthold, Great Lakes Region, General Services Administration
Larry Lewis, Great Lakes Region, General Services Administration
Marine Corps Recruit Depot, Parris Island, United States Marine Corps



Alternative Financing


Individual
Juergen Engeter, Department of the Army
Gregory P. Skaggs, United States Air Force



Small Group
David Gillikin, Cherry Point Heat Pump Group, United States Marine Corps
Clyde Hoelzer, Cherry Point Heat Pump Group, United States Marine Corps
Joseph Jackson, Cherry Point Heat Pump Group, United States Marine Corps
Robert Lawrence, Cherry Point Heat Pump Group, United States Marine Corps
Vince Heuser, Fort Knox Nolin UESC Small Group, Department of the Army
Tom McGrew, Fort Knox Nolin UESC Small Group, Department of the Army
Gary Meredith, Fort Knox Nolin UESC Small Group, Department of the Army
Bill Blount, Fort Sam Houston ESPC Group, Fort Sam Houston, Texas
William Core, Fort Sam Houston ESPC Group, Fort Sam Houston, Texas
Dan Jackson, Fort Sam Houston ESPC Group, Fort Sam Houston, Texas
Robert Jay, Fort Sam Houston ESPC Group, Fort Sam Houston, Texas
Gene Rodriguez, Fort Sam Houston ESPC Group, Fort Sam Houston, Texas
Robert B. Clark, INEEL Research Center ESPC Group, Department of Energy
Ernest L. Fossum, INEEL Research Center ESPC Group, Department of Energy
Douglas A. Hilde, INEEL Research Center ESPC Group, Department of Energy
Rodney E. Remsburg, INEEL Research Center ESPC Group, Department of Energy
Ralph Armstrong, U.S. Army Europe ESPC Group, Department of the Army
Peter Klein, U.S. Army Europe ESPC Group, Department of the Army
Fred Louis, U.S. Army Europe ESPC Group, Department of the Army
James Paton, U.S. Army Europe ESPC Group, Department of the Army
Clifton Rope, U.S. Army Europe ESPC Group, Department of the Army



Organization
Fermilab Alternative Financing Group, Department of Energy
Fort Belvoir ESPC Group, Department of the Army
Oak Ridge Alternative Financing Group, Department of Energy
United States Military Academy, Department of the Army



Mobility Energy


Organization
USS COWPENS (CG/63), Department of the Navy
USS PORTER (DOG/78), Department of the Navy



Water Management


Individual
Mary Jane Brady, United States Air Force



Small Group
Ron Bell, Dickinson Missile Tracking Annex Water Conservation Group, National Aeronautics and Space Administration
Ray Coffman, Dickinson Missile Tracking Annex Water Conservation Group ,National Aeronautics and Space Administration
Jim Pollard, Dickinson Missile Tracking Annex Water Conservation Group, National Aeronautics and Space Administration
Bill Blount, Fort Sam Houston Water Reuse Group, Department of the Army
Frank Carbonel, Fort Sam Houston Water Reuse Group, Department of the Army
Albert Motz, Fort Sam Houston Water Reuse Group, Department of the Army
Jackie Schlatter, Fort Sam Houston Water Reuse Group, Department of the Army
Dana G. Bolles, Industrial Wastewater Project Team, National Aeronautics and Space Administration
G. Joseph Hartman, Industrial Wastewater Project Team, National Aeronautics and Space Administration
William Joiner, Industrial Wastewater Project Team, National Aeronautics and Space Administration
Daniel N. Petroff, Industrial Wastewater Project Team, National Aeronautics and Space Administration
Steve Butala, Marine Corps Base Hawaii, United States Marine Corps
June Cleghorn, Marine Corps Base Hawaii, United States Marine Corps
Floyd Hustace, Marine Corps Base Hawaii, United States Marine Corps
Ken Nakasone, Marine Corps Base Hawaii, United States Marine Corps



Organization
Fermilab, Department of Energy
Hickam Air Force Base, United States Air Force
Marine Corps Base Camp Butler, United States Marine Corps



Innovative and New Technology


Individual
Richard Crowson, Department of State
Austin W. Rester, Department of the Army



Small Group
John Buckley, Environmental Protection Laboratory, General Services Administration
James Devir, Environmental Protection Laboratory, General Services Administration
Debra Fournier, Environmental Protection Laboratory, General Services Administration
Jay Hawkes, Environmental Protection Laboratory, General Services Administration
Michael Strobel, Environmental Protection Laboratory, General Services Administration
James Kuo, Steam Turbine Generator Group, General Services Administration
Carol Lautzenheiser, Steam Turbine Generator Group, General Services Administration
Guy Lunay, Steam Turbine Generator Group, General Services Administration
Kevin Myles, Steam Turbine Generator Group, General Services Administration
Mark Trimarchi, Steam Turbine Generator Group, General Services Administration



Organization
Naval Station Everett, Department of the Navy



Program Implementation and Management


Individual
William G. King, Jr., United States Air Force



Small Group
Karen Thomas, Commerce and NREL Strategic Implementation Group, Department of Commerce
James E. Woods, Commerce and NREL Strategic Implementation Group, Department of Commerce



Organization
37th Training Wing, Lackland Air Force Base, United States Air Force
82nd Civil Engineer Squadron, Sheppard Air Force Base, United States Air Force
Northwest Arctic Region, General Services Administration
Naval Air Station Corpus Christi, Department of the Navy
Naval Base San Diego, Department of the Navy
Naval Station Rota, Spain, Department of the Navy
Naval Surface Warfare Center, Dahlgren, Department of the Navy
Portsmouth Naval Shipyard, Department of the Navy
Savannah River Operations Office, Department of Energy
U.S. Army SouthBFort Buchanan, Department of the Army